Spotkanie z nauką 11/09/12

09.09.2012r. 43 uczniów klasy III-VI pod opieką wychowawczyń: E. Łatki, I. Myśliwiec, T. Skrzypek, G. Herchel wzięło udział w III Pogórzańskich Atrakcjach Naukowych w Łużnej.

Mogli uczestniczyć w prezentacjach i pokazach, doświadczeniach prowadzonych przez: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnikę Krakowską, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej Kraków, Studenckie Koło Astronomiczne Politechniki Warszawskiej, Polskie Towarzystwo Rakietowe, MEPI Poznań, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Auto Bezpieczeństwo Grupa Mast, LO Biecz. Było to już drugie ich spotkanie z tą imprezą i podobnie jak  poprzednio wywołało zainteresowanie i zachwyt.

Grupka dziewcząt, bawiących się w poszukiwaczy złota, wyławiała ,,skarby” z piasku, jednocześnie ucząc się nazw minerałów. Ponadto dla bardziej dociekliwych badaczy była możliwość obejrzenia odnalezionych skarbów pod mikroskopem.

Innych zafascynowały badania i doświadczenia fizyków, którzy prezentowali świat drgań fal i powstawania dźwięków, przewodnictwo metali, wyzwalanie energii elektrycznej, działanie sił.

Marzyciele i nie tylko mogli na pokazie w planetarium spojrzeć w gwiazdy, poznać historię teleskopu i zachęceni wykładem popatrzeć przez różne teleskopy w niebo.

Równie ciekawe były doświadczenia chemiczne czy drukowanie w 3D, z którego to spotkania Michał G. ma pamiątkę w postaci głowy mistrza Jody z ,,Gwiezdnych wojen”.

Od oglądania modeli z wykorzystaniem z prostych lin, wyjaśnienia jak działa kalejdoskop, lustrzane odbicia, ,,druga strona lustra”, magiczny kwadrat, zegar binarny, figury cieni, przez wiązanie węzłów, rozdzielenie elementów bez użycia siły do wspólnego muzykowania na plastikowych rurkach i zagrania ,,Ody do radości”  zachęcali pracownicy Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Wiele emocji budził symulator dachowania oraz prezentacja samochodów rajdowych. Uczniowie żałowali w tym momencie, że nie są dorośli, gdyż tylko oni mogli próbować symulacji. Jednak Marcin M. nie dał za wygraną i uprosił prowadzącego symulacje Macieja Oleksowicza, by pozwolił mu usiąść za kierownicą symulatora będącego w statyce.

Instrumenty muzyczne i gry z klocków z małą elektroniką nie znalazły wielu fanów, ale Karolina z Lidką rozegrała w ,,strzelankę”, wygrywając 5:0. Natomiast wielu zwolenników miała ,,mata ucząca tańca”. Próbowały na niej sił dziewczyny, ale i chłopcy nie pozostawali obojętni na znane rytmy.

Duża grupa dziewczynek z powodzeniem wzięła udział w konkursie plastycznym ,,Król Maciuś I”. Spisały się znakomicie i wygrały nagrody: koszulki (Justyna, Lidka, Iza), zestawy-długopis, słodycze: (Julka, Paulina, Magda, Ewa F.),  kredki: (Agata, Dominika).

Około 15:30 wójt S. Krok dokonał oficjalnego otwarcia Atrakcji, które zostały wzmocnione wystrzeleniem rakiety: Łużna 2012! Po pokonaniu znacznej trajektorii opadła na dwóch spadochronach na ziemię (w ramiona Michała P.).

Nie zabrakło też chętnych do gry w piłkę nożną, pokonywania podrygów ,,byka” czy niestabilności kul kołyszących się na wodzie. Bawiącym się przygrywał zespół Marschall Band.

  Późnym popołudniem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z udziału w tak atrakcyjnej imprezie, uczniowie powrócili do Jankowej.


k.z.

Zawartość | Menu | Dostępność