Pożegnanie Honorowego Obywatela Gminy Bobowa Prof. dr hab. inż. Leszka Stocha 26/01/15

W piątek, 23 stycznia 2015 r. delegacja radnych oraz mieszkańców Gminy Bobowa pod przewodnictwem Burmistrza Wacława Ligęzy pożegnała  śp. Leszka Stocha, rodowitego Bobowianina, wybitnego uczonego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Msza św. żałobna została odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Klemensa w Wieliczce. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej Pan Robert Gryzik, który wykonał na skrzypcach utwory żałobne z akompaniamentem organów.

Po mszy św. mowę pożegnalną wygłosił Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza. Zwrócił uwagę na wielkie zasługi śp. Profesora Leszka Stocha dla Gminy Bobowa, którą promował nie tylko w kraju, ale również za granicą. Wspominał, jak podczas uroczystego posiedzenia Senatu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie 4 lipca 2011 r., gdy otrzymywał godność Honorowego Profesora tej uczelni, w swoim wystąpieniu wobec licznie zebranych wybitnych osobistości z niezwykłą życzliwością mówił o Bobowej, podkreślając zmiany zachodzące w ostatnich latach wskazując równocześnie na rozwój Gminy w wielu dziedzinach życia społecznego. Ten fragment wystąpienia przyjęty został przez zebranych z wielkim entuzjazmem. Podkreślił emocjonalny związek śp. Profesora z Bobową – rodzinnym miastem i godne naśladowania powracanie do korzeni. Jesteśmy dumni, że z Bobowej wywodziła się tak wybitna osobowość. Był niekwestionowanym autorytetem naukowym dla młodego pokolenia. Nadanie tytułu Honorowego Obywatelstwa Gminy Bobowa Profesorowi Leszkowi Stochowi 11 listopada 2011 roku było wyrazem wielkiego szacunku i uznania dla człowieka, który rozsławiał Bobową, troszczył się o nasze miasto i mimo tego, że od wielu lat mieszkał poza Bobową, nosił w sercu ziemię bobowską. Niezwykle pracowitemu życiu profesora towarzyszył życzliwy i przyjazny stosunek do ludzi, wyrażający się gotowością rady, pomocy i współpracy. Mottem życiowym Pana Profesora było służenie innym, co dawało Mu szczególny powód do satysfakcji. Był wzorem uczonego, nauczyciela i przyjaciela.

Rodzinne miasto Profesora reprezentowała również orkiestra dęta z Bobowej oraz poczet sztandarowy jednostki OSP z Bobowej.

Burmistrz Wacław Ligęza złożył na trumnie ziemię przywiedzioną z Bobowej, którą tak bardzo ukochał Profesor. Ziemia ta została włożona do mogiły. To symboliczny gest od Bobowian, którzy pamiętali przywiązanie Profesora do naszego miasta.

[pe2-gallery album=”aHR0cDovL3BpY2FzYXdlYi5nb29nbGUuY29tL2RhdGEvZmVlZC9iYXNlL3VzZXIvMTEwMDQ2MjEyMDYyOTc1ODk4MDgzL2FsYnVtaWQvNjEwODY1NDMxMjYzNTYyNjE3Nz9hbHQ9cnNzJmFtcDtobD1lbl9VUyZraW5kPXBob3Rv”]


k.z.

Zawartość | Menu | Dostępność